Płatności bezgotówkowe

Płatności bezgotówkowe stają się specjalnością Polek i Polaków. Coraz więcej z nas rezygnuje z papierowego pieniądza na rzecz kart płatniczych, kredytowych, a nawet płatności telefonem czy zegarkiem. W codziennym użytkowaniu jest to wygodne bez kosztowe. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy płacić naszymi kartami kredytowymi lub debetowymi za granicą.
Kantor, a po co?

Do niedawna, zanim wybraliśmy się w podróż za granicę musieliśmy udać się do kantoru aby wymienić złotówki na lokalną walutę. Z tym wiązały się problemy typu: ile wymienić? Czy mi starczy? a może za dużo? Co zrobić z resztą, sprzedać i stracić czy zostawić? Dziś coraz więcej osób decyduje się na płatności za granicą kartami. Jest to wygodne, ale wiąże się z pewnymi kosztami i opłatami.

Prowizja za przewalutowanie

Obecnie płatność kartami kredytowymi i debetowymi na terenie Polski nie jest związana z żadnymi dodatkowymi kosztami. Inaczej wygląda sytuacja, gdy te same karty złotówkowe używamy poza terenem Polski, bowiem trzeba uwzględnić opłatę za przewalutowanie. Co to jest i jakie koszty może wygenerować? Dokonana płatność w walucie obcej (np. Euro) zostaje przeliczona na bazową walutę naszej karty, czyli złotówki. Transakcja ta kalkulowana jest po kursie operatora karty, czyli Visa lub Mastercard. Ponadto nasz bank po przewalutowaniu przez operatora karty transakcji sam pobiera dodatkową prowizję, która może wynosić o 0 nawet do 5%. Warto sprawdzić w oddziale lub na infolinii, jakiej opłaty możemy spodziewać się w przypadku naszego banku za płatności za granicą.
VISA czy MASTERCARD


Zobacz co to jest wirtualna kasa fiskalna


Jaka jest właściwie różnica między kartami Visa a Mastercard?

W przypadku płatności w kraju, nie ma to dla nas żadnego znaczenia, natomiast sprawa ulega zmianie w przypadku płatności w obcej walucie. W przypadku kart Visa, kwota transakcji jest przeliczana z obcej waluty bezpośrednio na walutę rozliczeniową, czyli złotówki. Do tego nasz bank dodaje swoją opłatę i tak powstaje finalna suma, która znika z naszego konta po dokonaniu płatności. W przypadku MasterCard mamy podwójne przewalutowanie. Dla tego operatora bazową walutą jest euro lub dolar, dlatego jeśli płacimy np. w czasie wakacji w Chorwacji kunami, to transakcja taka najpierw zostanie przeliczona na euro, a dopiero w następnej kolejności na złotówki. Poza tym oczywiście bank może obciążyć tę płatność swoimi opłatami.

Możliwość komentowania została wyłączona.