Karty płatnicze

Większość młodych osób deklaruje, iż na co dzień nie nosi przy sobie zupełnie żadnej gotówki. Bezpośrednią tego przyczyną jest niewątpliwie stale rosnąca popularność kart płatniczych. Płacimy chętnie nie tylko fizycznie „plastikiem”, ale także urządzeniami mobilnymi, na których są zapisane dane naszych kart, np. telefonami czy zegarkami.

Dodatkowo banki oferują nam karty kredytowe, z których bardzo chętnie korzystamy w kryzysowych sytuacjach. Jest to rozwiązanie, nie ulega wątpliwości, bardzo wygodne, ale czy bezpieczne i odpowiednie dla niepełnoletnich płatników?

Zalety kart płatniczych

Karty płatnicze, o ile są używane rozsądnie i pod kontrolą osoby dorosłej, mogą być idealnym rozwiązaniem dla niepełnoletnich użytkowników. Jest na to wiele przykładów. Są sytuacje kiedy rodzic musi swoje dziecko zaopatrzyć w większą gotówkę, np. wycieczki, obozy, kolonie. Istnieje wtedy ryzyko, że dziecko zgubi pieniądze lub też zostanie okradzione. Wtedy cała gotówka przepada. Jeżeli natomiast zgubi kartę płatniczą rodzić jest w stanie szybko interweniować, np. blokując środki na koncie. Dodatkowo rodzić jest w stanie również kontrolować sumy wydatków, np. wydzielając dzienne kieszonkowe możliwe do wykorzystania przy użyciu karty płatniczej.
Można by przypuszczać, że karta kredytowa dla dziecka to dobry pomysł, ma ona jednak również pewne wady. Co prawda w dzisiejszym świecie to już rzadkość, niemniej jednak zdarza się, że w niektórych miejscach nie ma możliwości dokonywania płatności przy użyciu karty kredytowej. Warto zatem w wyjątkowych sytuacja zaopatrzyć dziecko również w niewielką gotówkę.
Karta płatnicza a karta kredytowa

O ile karta płatnicza to, jak się okazuje, bardzo dobre rozwiązanie dla niepełnoletnich użytkowników, o tyle z karta kredytową sprawa ma się już nieco inaczej. Karta kredytowa zobowiązuje bowiem do przestrzegania pewnych zasad, min. dotyczących spłaty pobranych wcześniej środków, co w przypadku niepełnoletnich i niepracujących użytkowników może niestety spłynąć na rodziców. Nie bez powodu zatem wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki przeznaczone są dla osób dorosłych

Możliwość komentowania została wyłączona.